Albatros má narozeniny

Přesně včera oslavilo nakladatelství Albatros 70 let od svého vzniku a řadí se tak mezi nejstarší a nejvýznamnější knižní nakladatelství v Česku. A přesně před 20 lety začala naše vzájemná spolupráce, které si velmi vážíme. Ze třinácti tisíc publikací, které Albatros dosud vydal, jsme tak mnohým z nich pomáhali na svět.

Pozvání na narozeninovou oslavu jsme rádi přijali a do pražského Slovanského domu jeli pogratulovat ředitel tiskárny Paweł  Sławatycki a vedoucí obchodního oddělení Petr Guňka. Jako poděkování za všechny ty roky předali generálnímu řediteli Václavu Kadlecovi a řediteli knižních nakladatelství Petru Balášovi ručně vázanou dárkovou knihu s vlepenými kolážemi, které představovaly výběr společně vytvořených titulů. Knihu pro tuto příležitost vyrobily kolegyně Petra Kovácsová, Jaroslava Malečková a Milena Kozderková.

Albatros vznikl v roce 1949 pod názvem Státní nakladatelství dětské knihy (SNDK) a postupně se etabloval jako vysoce kvalitní, tradici ctící vydavatel knih pro děti.  Jako podporovatel původní tvorby spolupracoval s mnoha českými literárními a výtvarnými klasiky – Adolfem Bornem, Helenou Zmatlíkovou, Václavem Čtvrtkem či Milošem Macourkem. Nastavenou úroveň si nakladatelství udrželo i po revoluci. Kromě spolupráce se současnými českými autory je kladen důraz i na kvalitní překladovou literaturu. Albatros je také exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a úspěšné knižní série o Harrym Potterovi od J.K.Rowlingové.

Přejeme nakladatelství Albatros spoustu malých čtenářů a úspěšných titulů a bude nám ctí v naší dlouholeté spolupráci pokračovat.


Paweł Sławatycki a Petr Guňka s Václavem Kadlecem a Petrem Balášem